Meyve Suyu Tarıma Yarar

Ülkemizde ve dünyada, hem genel nüfus hem de yaşam süresi beklentisi artarken; şehir nüfuslarında artış, kırsal nüfusta ise daralma trendi kendisini gösteriyor. Bu durum, daha fazla sayıda insanın tüketeceği gıdanın, daha az sayıda insan tarafından üretileceği anlamına geliyor.

Bu önemli konu, tarımla uğraşan kırsal nüfusun, sadece sübvansiyonlar gibi kamu inisiyatifleri ile değil, endüstrilerin sürdürülebilir değer zincirleriyle desteklenmesini mümkün kılıyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçilerden yıllık yaklaşık 1 milyon ton ürün alımı gerçekleştiren meyve suyu endüstrisi, tarım üreticisine ürününü değerlendirebileceği daha geniş bir pazar sunar. Tarım üreticileri ile yakın çalışan meyve suyu endüstrisi, güvenli ve doğru tarımsal üretimin teşvik edilmesi açısından önemli bir rol üstlenir ve sürdürülebilir iyi tarım uygulamalarının yaygınlaşmasına yardımcı olur.

Diğer yandan meyve suyu endüstrisi, meyve alımıyla sağladığı finansmanın yanı sıra, düzenli eğitimler, ortak çalışmalar, donanım ve fidan desteği gibi olumlu adımlarla Türkiye’de meyveciliğin gelişimine ve sürdürülebilir tarım başarısına yarar sağlar.

Tarımın doğa, insan ve ekonomi için daha katma değerli olmasını sağlayan Meyve Suyu, Tarıma Yarar.