Meyve Suyu Ekonomiye Yarar

Meyve suyu endüstrisi, Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçilerden yıllık yaklaşık 1 milyon ton ürün alımı gerçekleştirir. Endüstrinin işlediği ürünler, meyve cinsine göre dört kata kadar katma değerli hale gelebilmektedir.

Türkiye genelinde yılda kayıtlı çiftçinin %50’sine karşılık gelen yaklaşık 1 milyon çiftçi ve aileleri, geçimini meyvecilikten sağlamaktadır. Meyve suyu endüstrisi, yüksek katma değer çarpanıyla, ülkemizde yaklaşık 1 milyon kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağlar.

Meyve suyu endüstrisinin toplam değer zincirindeki yerlilik oranı, %90’ın üzerindedir.

Meyve suyu endüstrisinin, 2017 yılında 216 milyon dolara yaklaşan ihracatı, 200 milyon dolar, dış ticaret fazlası vermiştir. Üretim gücünün yaklaşık yarısını Türkiye markaları ile ihracata yönlendiren meyve suyu endüstrisi, düzenli şekilde %90 oranında ihracat fazlası üreterek cari açık kontrolüne yarar sağlar.

Diğer yandan, temel hammaddesi ağaçlardan elde edilen meyve suyu endüstrisi, kendi doğal gelişimiyle küresel ısınma ve iklim değişimi problemlerine yapısal çözüm sunan, bu alanda yarar sağlayan ender iş kollarındandır.

Yüksek yerli kaynak oranı ve katma değer çarpanı, ürettiği ihracat fazlası ve sağladığı istihdamla Meyve Suyu, Ekonomiye Yarar.