MEYED Hakkında

Ülkemiz meyvelerinin, zaman ve mekandan bağımsız şekilde kolay erişimle tüketilen, beslenme ve ekonomi için katma değerli ürünlere dönüştüren meyve suyu endüstrisi, aynı zamanda tarıma, istihdama, ihracata ve ekonominin geneline yarar sağlar.

1993 yılından bu yana bu endüstrinin çatı kuruluşu olarak faaliyet gösteren MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), ülkemizin tüm meyve suyu üreticilerinin yanı sıra, ambalaj ve hammadde sağlayıcı firmaları da içine alarak, endüstrinin değer zincirinde yer alan 46 firmadan oluşan üye yapısıyla etkin ve kapsamlı bir temsil platformu oluşturmaktadır.

Sektörün yatırımcı ve profesyonellerinin yanı sıra, gıda sanayi, sağlık gibi konulardaki paydaşları, uzman akademisyenleri, tüketicileri, medya mensuplarını, yüzbinlerce çiftçi ve tarım emekçisini bir araya dev bir ekosistemin de ortak odak noktasıdır.

Ülkemizin tüm meyve suyu üreticilerinin yanı sıra, ambalaj ve hammadde sağlayıcı firmaları da bünyesinde buluşturan MEYED, Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu (IFU) ve 2005 yılından Avrupa Meyve Suyu Birliği (AIJN) gibi çok uluslu platformlarda ülkemizi temsil etmektedir.

MEYED ayrıca, Avrupa Meyve Suyu Sektöründe Kar Amacı Gütmeyen Endüstriyel Öz Denetim Kuruluşu SGF (Sure-Global-Fair ) ve bağımsız akredite laboratuvarlar ile işbirliği içerisinde, dürüst rekabet ve kalite kontrolünün sürdürülebilirliği için çalışmalar yapmaktadır.